zs-istvan
zs-istvan
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
zene
 
Frisstve

2007 10. 20

 
rdekessgek
rdekessgek : rdekessgek III

rdekessgek III

  2005.02.19. 23:51

rdekes 01

rdekes 01

 

Caravaggio halla

Rma, 2002., janur 1. (MTI-Panorma) - Rendkvli rdekessgi mvszettrtneti dokumentumra bukkant kt kutat az olaszorszgi Porto Ercole kiktvros plbniahivatalnak levltrban.

A vilghr itliai barokk fest, Michelangelo Merisi da Caravaggio halotti anyaknyvi kivonatnak tansga szerint ugyanis a mvsz nem - mint eddig feltteleztk - gyilkossg ldozata lett, hanem egy toszknai krhzban hunyt el, felteheten tfuszban. Az olasz lapok a lelet jelentsgt mltatva megllaptottk, hogy ezzel trgytalann vlt mindenfajta tallgats Caravaggio erszakos hallval kapcsolatban.

A korai barokk festszet kiemelked mesternek els alkotsai zsnerszer narckpek s letkpek. Els barokk stlus, drmai erej festmnyei fny-rnyk ellenttekre komponlt szuggesztv, monumentlis mvek (Mt elhivatsa, Mt az angyallal, Szt. Pter keresztre fesztse, Szt. Pl megtrse, Srbattel). Ksi korszakban plaszticitsa felolddott, eladsmdja festibb vlt (Az emmausi vacsora). 1606-ban el kellett hagynia Rmt, elbb Npolyba, majd Mlta szigetre ment. Ott festette jellegzetes ksi mvt, a Keresztel Szt. Jnos lefejezst.

A kiemelked fontossg okmnyt az esztend utols hetben tallta meg egy ptsz s egy mvszettrtnsz kutatn, ketten mr nyolc hnapja vizsgltk a levltr anyagt.

"1609. jlius 18-n a Szz Mrirl elnevezett krhzban betegsg kvetkeztben meghalt Michelangelo Merisi da Caravaggio fest" - ll a halotti anyaknyvi bevezetsre kszlt feljegyzsben, amelynek eredetisgt az els vizsglatok megerstettk. A teljes bizonyossghoz azonban szksg van mg a papr eredetisgnek megllaptsra - vlik a megtallk. Ami az 1609-es esztendt illeti, tvedsrl lehet sz, ugyanis Caravaggio hallnak ve az eddigi ismeretek szerint 1610 volt.

Az ptsz s kutat Giuseppe La Fucci szerint a korabeli hivatalos anyaknyv elveszett ugyan, de megtalltk azt a darab papirost, amelyre a plbnos Caravaggio hallt feljegyezte, mieltt az anyaknyvbe bevezette volna az adatokat.

A heves vrmrsklet festmvsz lete megmozgatta szmos letrajzr fantzijt, kpei ott lthatk a firenzei Uffizi galriban s a prizsi Louvre-ban. letrl 1986-ban film is kszlt. Tny, hogy tbb zben meggylt a baja az igazsgszolgltatssal becsletsrts s erszak bntette miatt. Biztosra vehet az is, hogy 1603-ban labdajtk kzben Rmban agyonttte egyik ellenfelt. Ezrt meneklt Sziclira s Mltra, de ott is civakodsokba keveredett.

Hallnak krlmnyeit eddig teljes homly bortotta. Egyes letrajzri szerint Rmba visszatrve teljes nyomorsgban lt s lzas delrium, vagy malria okozta hallt. Msok szerint viszont brgyilkosok vgeztek vele.


j felfedezs: a koleszterin gyorstja az AIDS-vrus szaporodst a szervezetben     

Washington, 2002. janur 2. (MTI) - Az AIDS vrusa behatol a sejtekbe s a koleszterinben gazdag sejthrtyhoz ktdve szaporodik - lltja egy, a napokban az amerikai tudomnyos akadmia kzlemnyben megjelent tanulmny. Ez a felismers j mdszert adhat az orvosok kezbe, hogy megakadlyozzk az egyelre gygythatatlan betegsg vrusnak terjedst a szervezetben.

- Kutatsaink alapjn felmerlt az az eshetsg, hogy a koleszterin cskkentsre alkalmazott gygyszerek esetleg az emberre is a laboratriumban tapasztalt hatssal vannak - jelentette ki Eric Freed, az amerikai akadmiai folyiratban megjelent tanulmny szerzje.

A kutatk mr tudjk, hogy a immunhinyos tnet-egyttesnek nevezett betegsg, az AIDS vrusnak elszr kapcsoldnia kell a sejthrtya bels falhoz, mieltt kpes lenne megfertzni a sejteket. A tudsok mr azt is gyantjk, hogy ez a Gag-nek elnevezett fehrje (protein) a sejthrtya egy bizonyos rszhez kapcsoldik, ezt igazolta a mostani tanulmny is jelentettk a hrgynksgek.

Dr. Freed s a tanulmny msik trsszerzje, dr. Akira Ono szerint a protein ppen a sejthrtyban lv koleszterinhez ktdik, ami lehetv teszi, hogy a Gag tbbfle mutnst ptsen fel, amelyek aztn megtmadjk a gazdaszervezetet. A kutatk meg tudtk figyelni a vrus fejldst, amikor megakadlyoztk abban, hogy a sejthrtya koleszterinjhez ktdjn. Ezt kt anyaggal rtk el, az egyik kivonta a koleszterint a sejtfelsznrl, a msik pedig a sejt koleszterintermelst gtolta.

A kt anyagnak a sejtre gyakorolt hatst egyms utn vizsglva azt tapasztaltk, hogy mindkett jelentsen cskkenti a HIV-vrus kpessgt arra, hogy j sejteket fertzzn meg. Prhuzamosan alkalmazva s olyan sejtek esetben, amelyek mr termelik a vrust, a kt anyag szinte teljesen megsemmistette a vrus szaporodsra val kpessgt.

Tovbbi ksrletek szksgesek azonban, annak meghatrozsra, hogy a Gag s a koleszterin kztti interakci flbeszaktsa tjn lehetsges-e a HIV-fertzttek gygytsa - fejtette ki dr. Freed, az allergival s fertzbetegsgekkel foglalkoz washingtoni intzet kutatja.


Nadrgviselsi engedly a ni tisztviselknek Trkorszgban     

Ankara, 2002. janur 3. (MTI) - Trkorszgban a jvben nadrgban is megjelenhetnek munkahelykn a ni tisztviselk, akik eddig kizrlag szoknyban vgezhettk munkjukat.

Az elmlt hnapban tbb vrosban is tntetseket szervezetek annak rdekben, hogy az ankarai kormnyzat engedlyezze a ni tisztviselk nadrgviselst. Egy 1982-es rendelkezs rtelmben ugyanis a ni kzalkalmazottak csak szoknyban jelenhettek meg munkahelykn, ha mgis nadrgba ltztek, akkor bntetst szabtak ki rjuk.

Az j szablyozs br engedlyezi a nadrgviselst a ni tisztviselknek, a hlgyek tovbbra sem jelenhetnek meg munkahelykn farmerben, illetve testhez ll pantallban.


Gnkezelt sertsek emberi szervtltetsre    

London, 2002. janur 3. (MTI) - Genetikailag mdostott sertseket hvtak letre brit kutatk azzal a cllal, hogy szerveiket emberi szervtltetsekre hasznljk fel.

A vilg els klnozott brnyt, Dollyt 1997-ben "megalkot" edinburgh-i PPL Therapeutics tudsai a karcsony napjn szletett t malac egyetlen gnjt "iktattk ki" annak rdekben, hogy az emberi szervezet ne lkje ki az llatok szerveit, ha emberi szerv ptlsra hasznljk azokat. A malacok megszletse utat nyit a sertsszervek emberekbe val beltetse eltt ngy ven bell. A szakemberek szerint a sertsek azrt hasznlhatk emberi transzplantcihoz, mert az ember s a serts sejtjei kztt sok a hasonlsg, ezt mr a szvbillenty-beltetsek is bizonytottk - rta cstrtkn a The Times brit napilap.

A szervtltetsre vrakozk szma messze meghaladja a szmba vehet letkpes szervekt, ezrt a szakemberek az llati szervek sokak - kztk a tudomnyos vilg szmos kpviselje - ltal ellentmondsosnak tallt felhasznlsrl gondolkodnak. A mdszer ellenzi attl tartanak, hogy az llati szervek beltetse llati betegsgek sort terjesztheti el az emberek krben.

A PPL Therapeutics igazgatja kzlte, hogy az t malac az intzet egyik amerikai lenyvllalatnl ltta meg a napvilgot. A tudsok a hagyomnyos serts azon gnjnek mkdst szntettk meg az t kismalac fogantatsa eltt, amely a sejtekben egy olyan vegyi anyagot termel, amelyet az emberi immun rendszer "idegen testknt" ismer fel, s elutast, ha az llat szervt emberbe ltetnk be. A PPL abban bzik, hogy tovbbi ksrletek sorn olyan gnmdostott sertseket is vilgra hozhatnak, amelyekben tovbbi gneket vltoztatnak meg, hogy megelzzk, hogy az emberi szervezet hossz tvon elutastsa a beltetend llati szerveket. A PPL kutatsi tervei kztt szerepel az inzulintermel sejtek tltetse sertsbl cukorbetegek hasnylmirigybe, aminek nyomn a beteg szervezete kpes lenne inzulin termelsre - rta a brit napilap.


Eurban drgultak a szexrfolyamok Rmban, Berlinben     

Rma/Berlin, 2002. janur 3. (MTI-Panorma) - A szilveszteri "kedvez" hrekkel ellenttben az olasz prostitultak remelsre kvnjk kihasznlni az j eurpai valuta bevezetst. Carla Corso, a prostitultak jogairt kzd bizottsg megalaptja egy, az AFP ltal idzett lapinterjban kifejtette: "Ez a megfelel alkalom a djak nvelsre, mivel azok tbb ve egy helyben topogtak. Egy ideje a knlat nagyobb volt a piacon, mint a kereslet, s ezrt az rak befagytak" - vlekedett a legsibb szakma kpviselje.

Carla Corso rbecslse szerint az a (kzelebbrl meg nem hatrozott) szolgltats, amely eddig 50 ezer lrba kerlt (kevesebb, mint 25 eurba), ezentl 30 eurt kstl majd, vagyis mintegy 16 szzalkkal lesz drgbb. Az otthoni szolgltatsok eddig 100 ezer lrba kerltek, most viszont minimlisan 60 eurt krnek majd rtk.

A legdrmaibban a brokban mkd meztelen tncosnk emelnek. Azeltt a nzk alig 1000 lrrt (0,5 eur) rinthettk meg ket, a kis olasz bankjegyet fehrnemjkbe cssztatva, ezentl azonban teurs paprt kell majd a megfelel helyre dugniuk.

Berlini jelents szerint viszont a nmet fvros prostitultjai gy dntttek, hogy az eur bevezetst kedvezmnynyjtsra hasznljk. Mg ott eddig 120 mrka volt fl rnyi szex ra, a kzs pnzbl csak 60 egysget kell majd leperklni ugyanennyirt. tszmtva ez 1,36 mrkval kevesebb, mint amennyit korbban kstlt harminc percnyi pnzen vett szerelem.

rm lehet az rmben, hogy a berlini rmlnyok nagylelk megkzeltse nem orszgos, illetve, hogy a korbban olcsbban dolgozk felzrkznak az rakhoz. Nmetorszg leghresebb vrslmps negyedben, a hamburgiban korbban a verseny lejjebb szortotta az rakat, s 120 helyett csak 100 mrkba kerlt flra. gy most 50 eur "duklna". A 30 perces testi rmt azonban immr a hamburgi hlgyek is 60 eurrt szolgltatjk, ami 20 szzalkos drguls.


Vrs csillag a dobozi futcn     

Bkscsaba, 2002. janur 3. (MTI) - A Bks Megyei Rendr-fkapitnysg vizsglati osztlya cstrtkn feljelents kiegsztst rendelt el annak a feljelentsnek az gyben, amely amiatt rkezett, hogy jelenleg is ll Dobozon, a Kossuth Lajos utcban egy szovjet hsi emlkm, vrs csillaggal a tetejn.

Balogh Lajos Barna, helyi reformtus lelksz ezrt feljelentst tett a telepls polgrmestere s jegyzje ellen a Kzponti gyszsgi Nyomoz Hivatalnl, nknyuralmi jelkp hasznlata vtsge miatt.

A lelksz ugyanis, levltri kutatsai alapjn arrl gyzdtt meg, hogy az emlkmvet - szemben a dobozi polgrmester lltsval - nem 1944-ben, hanem 1958-ban emeltk, gy szerinte kizrt, hogy ott a II. vilghborban elesett orosz katonk fldi maradvnyai nyugszanak.

A november 27-n kelt feljelentst, azta a Kzponti gyszsgi Nyomoz Hivatal - hatskrnek hinyt megllaptva - a bnteteljrs lefolytatsra hatskrrel rendelkez rendrsghez ttette.

A Bks Megyei Rendr-fkapitnysg vizsglati osztlya cstrtkn feljelents kiegsztst rendelt el, amelynek hatrideje 15 nap, s meghosszabbthat.

Ezt kveten dntenek a nyomozs elrendelsrl, vagy megtagadsrl.


Eur - moshat, de ne vasaljuk !     

Berlin/Brsszel, 2002. janur 4. (MTI-Panorma) - Az j eurnak nemcsak a pnzpiacok, hanem az jsgrk prbjt is ki kell llnia - tanstja egy berlini s egy brsszeli sajtjelents. A Bild cm nmet lap riporterei mosgpbe tettk, s gy talltk, hogy a bankjegyek flrs, 95 fokos mosst, centrifuglst s szrtst is kibrtak.

Amikor azonban ki is vasaltk ket, akkor azt talltk, hogy a fnyl biztonsgi csk foltos lett. Nem llta ki a biztonsgi szl a mikrohullm stst sem - jelentette a Bild. Vrsborba mrtva a bankjegyek sznt vltoztattak, azonban amikor a folyadkot felitattk, ismt visszanyertk az eredetit.

Az aprpnzt villamossnre tettk a Bild riporterei. Az eredmny nem maradt el: a kerekek laposra vasaltk ket.

A Het Laatste Nieuws cm belga lap munkatrsainak msfajta tapasztalatairl szmolt be: a szerkesztsgben zsebkendvel s paprral drzsltk az j bankjegyeket, amelyek erre elsznezdtek. Az jsg kzlte a zsebkendknek a fnykpt is, amelyekkel tz- s hszeursokat drzsltek munkatrsaik: az els enyhe rzsaszn, a msodik kkes rnyalatot kapott.


Pokolgpet robbantott a Tlap Oroszorszgban     

Moszkva, 2002. janur 4. (MTI) - Kt ember sebeslt meg pnteken az oroszorszgi Vlagyivosztokban, amikor kt - Tlapnak, illetve segtjnek, Hpelyhecsknek (Sznyegurocska) ltztt - n bombamernyletet kvetett el egy helyi olajvllalkozs irodja ellen.

A messen lczott elkvetk azzal az indokkal kerestk fel a cget, hogy karcsonyi ajndkot akarnak tadni a munkatrsaknak a janur 7-i ortodox keresztny nnep eltt. Amikor viszont tvozsuk utn a megajndkozottak bekapcsoltk a Tlap csomagjban lelt asztali lmpt, ers robbans rzta meg a helyisget. A cg igazgatja slyos, munkatrsa knnyebb srlst szenvedett a mernylet kvetkeztben.

A rendrsgi beszmolk szerint a cg irodja a New Wawe Cinema nev szrakoztatkzpontban tallhat, amelynek mozijban ppen gyermekmatin volt. A tvol-keleti nagyvros rendrsge nagy erkkel nyomoz a tettesek utn: eddig annyit sikerlt megllaptani, hogy Tlap s Hpelyhecske egy rgi Toyotn tvozott a mernylet sznhelyrl.


Dolly, a klnozott birka izleti gyulladsban szenved     

London, 2002. janur 4. (MTI) - Izleti gyulladsban szenved Dolly, a vilg els klnozs tjn szletett juha. Az 1997-ben szletett llat trd- s derkcsontjban szleltk a betegsget.

Ian Wilmut professzor, az edinburgh-i Roslin Intzet tagja, Dolly egyik "megalkotja" pnteken a BBC rdinak adott nyilatkozatban lehetsgesnek nevezte, hogy a klnozsi folyamat okozta genetikai krosods vltotta ki a betegsget, s srgette olyan tfog kutatsi program megindtst, amely a klnozsnak a megszletend llatok egszsgre gyakorolt hatsait vizsglja.

Dolly betegsgnek hrre llatvd csoportok azonnal srgettk a klnozsi technika beszntetst az llatok szaporodsban.

Wilmut professzor hangoztatta, hogy az izleti gyullads az idsebb kor betegsge, de nem kizrt, hogy fiatalabb korban is megkapjk az llnyek. - Nem tudjuk, hogy a klnozs mellkhatsaknt jelentkezett-e az izleti gyullads Dollynl, vagy vletlen mve a betegsg kialakulsa a ngy s fl ves llatnl. Ezrt szksg van a klnozott llatok egszsgnek rendszeres szrsre - mondta.

llatvd csoportok kpviseli a klnozsi technika tkletlensgre, a belle fakad komoly mellkhatsokra hvtk fel a figyelmet, s srgettk a technolgia alkalmazsnak beszntetst. - Tbb szz klnozott brny szletett szv, td s veseelgtelensggel, s szletsk utn nhny nappal a tudsoknak el kellett puszttani ket, mert ltfontossg szerveik hibsan mkdtek - hangoztatta a BBC-ben az egyik llatvd csoport vezetje. Rmutatott, hogy nincs olyan fggetlen vizsglat, amely hossz tvon figyelemmel ksrn a klnozott llatok egszsgt, a biotechnolgiai vllalatok sokkal szvesebben szmolnak be a sikeres klnozsi eredmnyekrl, mint a ksrletek htrnyairl.


Nagy-Britannia: Hitler helyett bin Laden a leggylltebb szemly     

London, 2002. janur 4. (MTI) - Oszama bin Laden muzulmn szlssges terrorista vezr pnteken nyilvnossgra hozott legjabb kzvlemny-kutatsi adatok szerint tvette a vezet helyet Adolf Hitertl a leggylltebb szemlyek rangsorban.

Madame Tussaud londoni panoptikumban tbb mint 150 ltogatt krdeztek meg a kzvlemny-kutatk. Vlaszaik eredmnyekppen Szaddm Huszein iraki elnk kerlt a harmadik helyre.

A decemberben elvgzett kzvlemny-kutats adataibl az is kitnik, hogy Diant, az 1997-ben autbaleset kvetkeztben meghalt brit hercegnt a vlaszolk 15 v ta elszr nem minstettk a legszebb nnek. Helyt Jennifer Aniston amerikai sznszn vette t, akit Kylie Minogue ausztrl nekesn kvet a rangsorban.


Jack s Chloe tovbbra is vezetik az angol toplistkat     

London, 2002. janur 7. (MTI-Panorma) - Tovbbra is a Jackek s a Chlok szma n a legjobban Angliban s Walesben, ez a kt keresztnv volt a legnpszerbb 2001-ben. A Jack immr hetedik ve vezeti a listt a fis szlk krben, a Chloe pedig tdik esztendeje a lnnyal megldott proknl.

Sok szlt azonban befolysolnak a politikusok vagy a sznszek nvadsai. Tony Blair miniszterelnk pldul a 101. helyrl a 42-ikre "hozta fel" a Leo nevet azzal, hogy tavalyeltt szletett fit erre keresztelte. A Titanic cm film ni sztrjnak, Kate Winsletnek is ragadsnak bizonyult a pldja. a Mia nevet adta lnynak, aminek kvetkezmnyekpp hsz helyet ugrott elre a nv a npszersgi listn, a 45. helyett immr a 25.

A Gladitornak - mrmint a tavaly tavasszal t Oscarral djazott filmnek - is meglett a hatsa: egyre tbb kis Maximus van Angliban s Walesben, br "szmottev" helyezst mg nem rnek el a nvtoplistn.

A keresztnv-npszersgi felmrs tbb mint fl milli tavaly szletett gyermekre terjedt ki, 267 ezer 875 fira s 254 ezer 978 lnyra.


Bezrt a szovjet szllodk "cratyuskja"     

Moszkva, 2002. janur 7. (MTI) - Vgleg bezrta kapuit kedden Moszkvban a szovjet idszak egyik ptszeti szimbluma, a Kreml tszomszdsgban, a Tverszkaja - volt Gorkij - utcban ll Inturiszt szll.

A vros vezetinek dntse alapjn hamarosan lebontjk az ptszeti krnyezetbe nem illeszked, az 1960-as s 1970-es vek forduljn plt monstrumot. Helyre 2004-re modern, de az eszttikai szempontoknak is megfelel, 400 szobs luxushotel pl.

A moszkvai vrosvdk s az ptszek szakmai szervezetei dvzlik a vrosatyk dntst, az Eho Moszkvi rdilloms beszmolja szerint a szlloda alkalmazottai viszont nagyon el vannak keseredve. Nemcsak rzelmi okokbl, hanem mert tbbsgk nem tudja, hol tall munkt az Inturiszt megsznse utn. A hatalmas szllban jelenleg mr csak nyolc vendg lakott, de kedden nekik is el kellett hagyniuk az pletet.


Yves Saint-Laurent visszavonul     

Prizs, 2002. janur 7. (MTI) - Visszavonul Yves Saint-Laurent, a vilghr divatdikttor. A 65 ves francia divatkirly dntst Prizsban jelentette be, jsgrk jelenltben. Yves Saint-Laurent divatbirodalmt j 40 ve alaptotta s Coco Chanel, Christian Dior s Hubert de Givenchy mellett Franciaorszg legjelentsebb divathzt ptette ki. A visszavonulsval immr 45 ves karriert zr Yves Saint-Laurent utols divatbemutatja janur 22-n lesz Prizsban, a Pompidou kzpontban.

Az YSL divathz kszruha-rszlegt kt ve vette meg az olasz Gucci, de nylt titok, hogy a francia divatkirly nem jtt ki az j vezetssel. Ezenkvl egszsge is megrendlt egy tavalyi balesete nyomn.

Yves Saint-Laurent 1936. augusztus 1-jn szletett Ornban. 17 vesen Prizsba ment s divatterveznek tanult, majd a Dior divathznl helyezkedett el. Amikor Christian Dior 1957-ben meghalt, kvnsgra Saint-Laurent vette t a Dior hz mvszeti vezetst. A katonai szolglat miatt azonban fel kellett adnia az llst, viszont 1962-ben - a neki megtlt krtrtsbl - megnyitotta sajt divathzt.


Edward herceg filmre akarja vinni Kroly magnlett    

London, 2002. janur 8. (MTI-Panorma) - Brit laprteslsek szerint slyos konfliktus alakult ki Kroly walesi herceg s ccse, a tvproducer Edward kztt, mert az ifjabb kirlyi sarj filmvszonra akarja vinni a brit trnrks magnlett.

Kroly herceget annyira felhbortotta cs tlete, hogy a kt frfi mr szinte alig beszl egymssal. Edward lltlag arra krte btyjt, mkdjn vele egytt a film elksztsben, amely Kroly Diana hercegnvel val sikertelen hzassgnak s Camilla Parker Bowles-szal val szerelmnek "szinte trtnett" trta volna fel.

Edward herceg Ardent nev produkcis cge a brit kirlyi csaldrl szl dokumentumsorozatot kszt egy amerikai televzis csatorna megbzsbl. Az amerikai megbzk kln krtk az Ardentet, hogy a sorozat egyik rsze a trnrks hzassgnak sszeomlsrl szljon. Edward nem kvnta ugyan, hogy btyja szemlyesen beszljen magnletrl, arra krte t, engedje meg szmra, hogy legszorosabb barti krbl kaphasson vlemnyeket, rteslseket a filmhez. Amikor a trnrks hatrozottan nemet mondott, Edward a papnl, Flp hercegnl panaszkodott a testvri egyttmkds hinyra. Flp herceg ugyanis az egyedli a kirlyi csaldban, aki beleegyezett abba, hogy interjval segti a sorozat ltrejttt - rteslt a Daily Mail brit lap.

Kroly s Edward jabb sszezrdlsre nem sokkal azutn kerlt sor, hogy a testvrek megprbltak ftylat bortani az sszel trtnt esemnyekre, amikor az Ardent vllalkozs a kirlyi sorozat rszeknt Vilmos herceg egyetemi tanulmnyairl akart filmet forgatni Kroly herceg tudta s belegyezse nlkl a skciai St.Andrews Egyetemen.

Az amerikai megbzats ltfontossg Edward cge szmra, amely az elmlt nyolc vben tbb mint 2 milli font vesztesget volt knytelen elknyvelni. A kirlyi csaldrl szl sorozattal Edward hald cgt szeretn talpra lltani.


Az Egyeslt llamok egy polgra menedkjogot krt Hollandiban     

Hga, 2002. janur 8. (MTI) - Politikai menedkjogot krt egy amerikai frfi Hollandiban.Kenneth Nichols a Hawaii-szigetek fggetlensgrt kzd, s azt lltotta: a szeptember 11-i amerikai mernyleteket kvet "hazafias s agymossos lgkrben" mr nem rzi magt biztonsgban az Egyeslt llamokban.

A 32 ves frfi ahhoz a szervezethez tartozik, amely szerint az USA kormnya mg 1893-ban illeglisan buktatta meg a szigetcsoport kormnyzatt, hogy azutn 1898-ban a terleteket annektlhassa. Nichols 2001-ben egy dokumentumfilmet ksztett "A kpmutat Egyeslt llamok - Hawaii, a csendes-ceni trsg Tibetje" cmmel, amely az amerikaiakat csalssal s a hawaii lakossg ellen elkvetett npirtssal vdolja.

A frfi hat hnapon bell kap majd hivatalos vlaszt a holland hatsgoktl krelmre, addig is a menedkkrk szmra ltestett befogadkzpontban kell laknia Groningen kzelben. A vlasz alighanem elutast lesz: a holland illetkesek ugyanis eleve leszgeztk, hogy vlemnyk szerint az Egyeslt llamok "biztonsgos orszg", mrpedig - mint az AFP emlkeztet - a nyugati llamok ilyen esetekben ltalban elvetik a menedkkrelmeket.


Hrmas ikrek szlettek Szegeden     

Szeged, 2002. janur 9. (MTI) - Hrmas ikrek szlettek a Szegedi Tudomnyegyetem szlszeti s ngygyszati klinikjn szerdn kora dlutn - tjkoztatta az MTI-t Nmeth Gbor adjunktus. Elmondta, hogy a csszrmetszssel vilgra jtt kislny s kt fitestvre jl van, szintgy desanyjuk, a 22 ves Rpityn Szab Beta.

Az els baba, Jnos 1 ra 13 perckor szletett, testslya 2.570 gramm. Egy perccel ksbb kvette a 2.180 grammos kislny, Petra, majd jabb egy perc elteltvel megszletett Mt, aki 1.670 gramm sly.

Az jszltteket a hrmas ikreknl szoksos megfigyelsre a ment tszlltotta az jszegedi gyermekkrhzba.

A Rpity hzaspr a Bcs-Kiskun megyei Garn l, a hrom baba megrkezse az els gyermeklds a csaldban.

- Az anya szeptember eleje ta tartzkodik a szegedi klinikn, terhessge problmamentes volt, cukorbetegsge s magas vrnyomsa miatt viszont kezelsre szorult - mondta el a mttet vgz Nmeth Gbor.


"Jegyrendszer" a WTC romjainl     

New York, 2002., janur 10. (MTI-Panorma) - Szerdtl jeggyel ltogatjk a szeptember 11-i terrortmads ltal lerombolt Vilgkereskedelmi Kzpont romjait azok a turistk, akik az jonnan kiptett emelvnyekrl kvnjk megtekinteni a szomor ltvnyt.

A jegyek ingyenesek, m az egy hete megnyitott szemllllsok irnt olyan nagy volt az rdeklds, hogy a hatsgok a tl hossz vrakozsi id lervidtse vgett flrs ltogatsra jogost jegyeket bocstottak ki.

Az egyik kzeli mzeumnl kiosztott belpk lehetv teszik, hogy elkerljk a tli fagyban a tbbrs sorban llst mindazok, akik meg akarjk tekinteni a Vilgkereskedelmi Kzpont tornyainak Ground Zero nven elhreslt romjait, s a helysznen kvnnak meghajolni a szeptember 11-i terrortmads csaknem hromezer ldozatnak emlke eltt.

A WTC helyt naponta turistk ezrei keresik fel. New York vrosa ezrt dnttt gy, hogy ngy emelvnyt pt, amelyek mindegyikrl egyszerre akr hromszz rdekld is megtekintheti a Ground Zert. Ezek eltt kpzdtek olyan hossz sorok, hogy a hatsgok a "jegyrendszer" bevezetse mellett dntttek.


"Zld hall" - hamvaszts helyett folykony nitrogn     

Stockholm, 2002. janur 10. (MTI-Panorma) - Egyes temetk veszlyeztetik a krnykkn tallhat ivvzkszleteket, a hamvaszts pedig mrgez gzokat szabadt fel - m a Courrier International cm francia hetilap szerint egy svd biolgusn szerencsre mr felfedezte a temetkezs "zld", azaz krnyezetbart mdszert.

A mdszer egyszer: a holttestet megfagyasztjk, majd nyolc-tz nappal ksbb folykony nitrognbe helyezik: gy az elhunytbl 20-30 kilogramm szerves por marad csak vissza.

Ezt a "teljesen szagtalan, higinikus" port aztn mr bele lehet tenni a koporsba, de a mdszer feltallja, Susanne Wiigh-Masak szerint adott esetben nagyon jl lehet hasznlni talajjavtknt is, nvnyek termesztshez.

Ha a halleset tlen trtnt, a port gond nlkl lehet trolni tavaszig, az ltetsi szezon kezdetig: a biolgusn pldul maga is ltetett rzskat tehenek s disznk "hamvain". Az uppsalai egyetem kolgusa, Steen Ebbersteen egyetrt tudstrsa felvetsvel, vlemnye szerint ezzel a mdszerrel cskkenteni lehet a krnyezetszennyezst (hamvasztsnl pldul a fogak tmsben lv higany gzz vlik, mg az j mdszernl egyszeren kiszedhet a hamubl).

A mdszernek egyetlen htultje van, az, hogy a folykony nitrogn egyelre elg drga. Politikai ellenvetsektl azonban nem kell tartani - legalbbis Svdorszgban, ahol az egyhzi szervek nem ellenzik a mdszert, a kormny pedig mg a jelenlegi trvnyeket is ksz mdostani bevezetse rdekben.

Wiigh-Masak szerint idn akr mr sor is kerlhet az els ilyen emberi temetsre. Persze ahhoz mg hozz kell majd szokni - rja ironikusan a francia lap -, hogy az ablakunkat dszt musktli tulajdonkppen egyik szlnk, s gy nem illik elfeledkezni a virg rendszeres locsolsrl...


A svd kirlylnyt elztk Londonbl a tolakod fotsok     

Stockholm, 2002. janur 10. (MTI) - Magdolna hercegn, a svd kirlyi pr harmadik gyermeke gy dnttt: nem tr vissza Londonba angol nyelvi tanulmnyai folytatsa cljbl, olyannyira megkesertettk lett a minden lpsnl elbukkan, tolakod fnykpszek.

A 20 esztends hercegn oktberben rkezett Londonba, hogy angol nyelvtudst tkletestse, de az jvi nnepek utn nem szndkozik visszatrni a brit fvrosba "olyan felhbortak a sajtfotsok mdszerei, olyan megalz, ahogy semmibe veszik az embernek a fggetlensghez val jogt" - mondta a svd kirlyi udvar szvivje.

A svd kirlyi udvar mr tavaly novemberben felkrte - a londoni svd nagykvetsg tjn - a londoni tmegtjkoztatsi eszkzket, hogy tartsk tiszteletben a hercegn magnlett. Magdolna hercegn azonban a krst kveten sem tudott gy kilpni londoni laksbl, hogy ne kellett volna szembenznie nhny fnykpezgp lencsjvel. Amikor a hercegn szemlyesen prbeszdet kezdemnyezett az t zaklat fotsokkal, azok elmenekltek.

Arrl mg nem dnttt a kirlylny, hogy flbehagyott londoni tanulmnyai helyett mivel fog foglalkozni.


Robert Redford ragaszkodik rncaihoz     

Radnor, 2002. janur 11. (MTI-Panorma) - Robert Redford ragaszkodik rncaihoz. A 64 ves amerikai sznsz s rendez a TV Guide cm lappal kzlte, hogy nem tervez magn vgrehajtatni plasztikai mttet.

"Vagyok, ami vagyok, de nem egy arcfelvarrat tpus fick" - mondta hozztve, hogy ugyanakkor nem ellensge a plasztikai sebszetnek, mivel akadnak olyanok, akiknek az megfelel.

Redford mindazonltal megjegyezte, hogy az arckorrekcinak ra van: eltntet egy darabkt az ember lelkbl .


David Gilmour hznak eladsval hajlktalanokat segt     

London, 2002. janur 11. (MTI-Panorma) - Hajlktalanokat akar segteni hznak eladsval David Gilmour, a Pink Floyd gitrosa. A The Sunday Telegraph cm brit lap szerint az 56 ves muzsikus 4,5 milli fontrt adta el londoni otthont Spencer grfnak, a nhai Diana walesi hercegn fivrnek s a pnzt tutalta a hajlktalanokat segt Crisis nev humanitrius egyesletnek, amelyet mr korbban is tmogatott alaptvnyval, a DG Charitable Trusttal.

A gitros a lapnak elmondta: nem anyagi gondjai miatt szabadult meg a hztl. Az pletet az elmlt 6-7 vben alig hasznlta, s szeretn valami hasznos dologra fordtani az rte kapott sszeget.

Gilmour amgy West Sussex grfsgban lakik egy tanyn - itt rendezte be stdijt, ahol a legutbbi Pink Floyd-albumok, a Momentary Lapse Of Reason s a The Division Bell kszltek. Gilmournak van egy hza Grgorszgban is.

A lap gy tudja, hogy Gilmour hsz vvel ezeltt vette a hzat 300 ezer fontrt, de az utbbi idben kezdett belefradni drga ingatlanjaiba s ingsgaiba.

"Az ember elkezd Ferrarikat gyjteni. Utna embereket gyjt, hogy gondozzk a Ferrarikat. Aztn hzakat kezd gyjteni, hogy legyen hov tenni a Ferrarikat - mondta Gilmour a The Sunday Telegraph-nak - az let egyre bonyolultabb lesz. Aztn egyszer csak, s ez trtnt velem is, az ember gy gondolja, hogy minderre nincsen szksge. s hirtelen az let egyszerbb lesz".

David Gilmour 1968-ban vette t a Pink Floydban a slyosan megbetegedett alapt, Syd Barrett helyt. Elmlylt gitrjtkval, veghangjaival iskolt teremtett. Amikor 1983-ban szakads kvetkezett be a zenekarban Roger Waters kivlsval, Gilmour vitte tovbb Richard Wrighttal s Nick Masonnal a Pink Floyd nevet s az eredeti stlust. Az elmlt vekben szlban dolgozott. Vagyont 60 milli fontra becslik. Rgta ismert karitatv tevkenysge, alaptvnyn keresztl rendszeresen jelents sszegeket ldoz egyebek kztt a rkkutatsra s az AIDS elleni kzdelemre.


Megsznik a "meztelen igazsg" tvhirad Szfiban     

Szfia, 2002. janur 12. (MTI-Panorma) - Beszntette az MSAT bolgr kbeltelevzi "Meztelen igazsg" cm hradjt, amelynek bemondni levetkztek a kamerk eltt. A felgyeleti hatsg szankcikat helyezett kiltsba azon a cmen, hogy az ads a j erklcsbe tkzik, erre hivatkozva szntette be pnteken az adst a magnkzben lv tv.

A Bulgriban els ilyen jelleg televzis adsban a fiatal, szemreval nk a hrek olvassa kzben, a kamerk eltt egyik ruhadarabjukat a msik utn vettk le s vgl va-kosztmben ismertettk, mi trtnik a nagyvilgban.

A meztelen hrad csak nhny hete kezdte meg mkdst - jelentette a bolgr lapokra hivatkozva a dpa.


Harry herceg droggye     

London, 2002. janur 13. (MTI) - A St. James' palota, Kroly walesi herceg rezidencija megerstette azokat a vasrnapi brit laprteslseket, amelyek szerint Harry herceg tavaly nyron bevallotta desapjnak, hogy vadkendert szv, s ersen italozik.

A palota illetkesnek kzlse szerint a trnrks 17 ves fia "kt hnapon keresztl szmos alkalommal lt kbtszerrel. Kroly herceg a fit azonnal egy londoni drogrehabilitcis klinikra kldte, ahol az ifj herceg megismerhette a kbtszer-hasznlat hatsait.

Ezt a komoly problmt csaldon bell megoldottk, a walesi herceg s fia lezrtnak tekinti az gyet" - tudatta az illetkes a the News of the World brit vasrnapi lap cmoldalas hrt megerstve.

A brit bulvrlap cikke szerint Harry a tavaly nyri sznetben, az rettsgi vizsgk utn kapott r a knny drogra s az ivszatra, amikor desapja s testvre, Vilmos herceg nem tartzkodott Highgrove-ban, a walesi herceg vidki rezidencijn.

Harry a highgrove-i birtok kzeli Rattlebune Inn ivban a bartaival rendezett bulikon ivott rendszeresen s utna a birtok parkjban szvtk a vadkenderes cigarettkat.

Kroly herceget lltlag a highgrove-i szemlyzet rtestette a problmrl. A trnrks azonnal megvitatta fival az gyet, majd felkrte idsebb fit, javasolja testvrnek a Feathersone Lodge londoni drogrehabilitcis klinika megltogatst - a kliniknak a walesi herceg a patrnusa -, ahol heroinfggkkel tallkozva megismerkedhet a kbtszer-lvezet veszlyeivel - rta a the News of the World.

Harry herceg esete jl jelzi Nagy-Britannia egyik legnagyobb problmjt, a kbtszer-fogyaszts elhatalmasodst. A nemzetkzi felmrsek szerint Eurpn bell Nagy-Britanniban fogyasztanak legtbben kbtszert, az elmlt 10 v alatt a 15 ves korosztly krben megnyolcszorozdott a drogfogyaszts. Minden harmadik kzpiskols kiprblta mr a klnfle drogokat.


Tajvan j tleveleket bocst ki "Tajvan" felirattal     

Tajpej, 2002. janur 13. (MTI) - Csen Suj-pientajvani llamf vasrnap bejelentette: kormnya azt tervezi, hogy vltoztat az orszg tleveleinek klsejn: a jvben a "Tajvan" nevet is feltntetik majd a bortn. Pekingben bizonyra nem rlnek az tletnek.

A klfldre utaz tajvaniakat mr rgta bosszantja, hogy a klnbz orszgok vm- s hatrrizeti szervei gyakran sszekeverik a szigetorszgi tlevelet a szrazfldi knaiakval, lvn a hivatalos Knai Kztrsasg s Knai Npkztrsasg megjells az tlevlen angolul sem tlzottan eltr.

"A tovbbiakban nem tesszk lehetv, hogy sszetvesszk az tleveleket - mondta az elnk, szlfldje sajtos tajvani dialektusban beszlve. - Mi rtjk a klnbsget, a klfldi kormnyok viszont nem."

A dolog pusztn pragmatikus dntsnek tnhet, de vrhatan nem gy rtkelik majd a szrazfldi Kna vezeti, akik rgus szemmel figyelik a tajvani fggetlenedsre utal lpseket. Kna a szigetet sajt jraegyestend terletnek tekinti, s mr sokszor fenyegetztt er alkalmazsval, amennyiben Tajvan kikiltja fggetlensgt.


A tengervz visszafoglalta a Neretva torkolatt az alacsony vzlls miatt     

Zgrb, 2002. janur 13. (MTI) - Nem a Neretvbl folyik a vz a tengerbe, hanem a tengervz mlik a Neretvba - jelentette a ht vgn a horvt rdi.

Csaknem 80 vvel ezeltt, 1923-ban volt legutbb olyan alacsony szint a Neretva foly vzllsa torkolatvidkn, Metkovicnl, mint ezekben a napokban.

rezhetk mr ennek mezgazdasgi s hidrolgiai kvetkezmnyei, s a majdnem teljesen kirlt vztrozk miatt veszlybe kerlt az ramtermels is.

A Plocnl az Adriai-tengerbe ml foly mentn egszen Capljina hercegovinai vroskig szivrog a talajba a ss tengervz, s fldek alkalmatlanokk vlnak a termelsre. Metkovicban tengeri halat fognak a folybl - mondta a rdi.


Olaszorszgban forgalomkorltozst rendeltek el a szmog miatt     

Garz Ferenc jelenti: Rma, 2002. janur 13. (MTI) - Vasrnap az szak-olaszorszgi Lombardia legtbb vrosban a mrgez anyagok vszes mrtk felgylemlse miatt egsz napra elzrtk a gpjrmvek ell a forgalmat, ugyangy tettek Toscana szkhelyn, Firenzben, s komoly forgalomkorltozst vezettek be a fvrosban is.

Ezen a napon sszesen ngymilli ember volt knytelen gyalog kzlekedni a nagyobb lombard vrosokban, gy Milnban, Cremonban, Mantovban, Lodiban, Bresciban, Comban s tovbbi 91 helysgben. Az utbbi napokban a hideg s a teljes szlcsend miatt riaszt mrtkben megntt a levegben a mrges gzok koncentrcija. Ezeket fleg a gpkocsik kipufogcsvei, illetve a klyhk kmnyei bocstjk ki.

A szll por s a toxikus lom keverke (PM10) - amely vente hrom s flezer ember hallt okozza Olaszorszgban - klnsen a legnagyobb iparvrosnak szmt Miln levegjben rte el az elviselhetetlensg hatrt. Ehhez minden vrosban hozzaddik a benzol s a nitrogn-dioxid egszsgkrost hatsa.

Milnban ezrt vasrnap reggel nyolc rtl este nyolc rig gyakorlatilag elzrtk a vroskzpontot a gpjrmforgalom ell. A rendelet megsrtit 65 eurig terjed pnzbrsggal sjtottk, slyosabb esetekben a gpkocsi vezetjnek ott kellett hagynia jrmvt az ellenrzs helysznn.

Roberto Formigoni, Lombardia tartomnyi elnke bejelentette: ha a vasrnapi rendelkezs nem jrna megfelel eredmnnyel, fontolra veszi, hogy szerdn is letbe lpjen a tilalom.

Firenzben is teljes mrtkben lezrtk a gpkocsik ell a trtnelmi vroskzpontot, mgpedig dleltt fl tizenegytl este fl hatig. Torinban s Rmban viszont csak a kataliztorral nem rendelkez gpkocsikra vonatkozott a tilalom. Npolyban htfn kszlnek szigorbb lpsekre, hasonlkppen Bariban s Trentban is intzkedni kvnnak a lgkri viszonyok slyosbodsa miatt.

A nagyvrosok tbbsge szmra a meteorolgusok semmi jt nem grnek. Csak az orszg kzps rszn, pldul Rmban vrhat, hogy tisztul nmikpp a leveg. Addig is a hatsgok va intik az olaszokat, hogy ezekben a napokban stlni vigyk a csecsemket, flslegesnek minstik a szjvd maszkokat, eltancsolnak az utcai kocogstl s a kerkprozstl, melegen ajnljk ugyanakkor az erdei, tengerparti s hegyi kirndulsokat.


Pravoszlv jv bcspalnkai halszl-rekorddal     

Belgrd, 2002. janur 14. (MTI) - Egyebek kzt halszl-vilgrekorddal ksznttte Jugoszlviban tbb tzezer ember jflkor a vrosok s falvak utcin a pravoszlv j v bekszntt. A tzijtkkal, tbortzek gyjtsval is megvilgtott vigassgokon sok helytt nem hinyzott a dridval egybekttt hagyomnyos krstst, a vajdasgi Bcspalnkn pedig megfztk a vilgtrtnelem eddigi legnagyobb adag halszlevt.

Az tket a telepls hatrban felltott risi stben fztk, 1,70 tonna halat, 3 s fl mzsa hagymt, msfl mzsa ers- s des paprikt s 3 hekt paradicsomlevet hasznltak fel hozz. Az sszegylt nhny ezer vendg ingyen ehetett a halszlbl, s ingyen kaphatott forr rakijt, srt vagy bort.

A palnkaiak a halszlfzs minden apr rszlett felvettk videoszalagra, s teljestettek minden felttelt, hogy bekerlhessenek a Guinness-rekordok knyvbe. A gondosan dokumentlt anyagokat elkldik Londonba.

- A Guinness szerkeszti ezek utn bevehetnek bennnket is a knyvkbe. De ha nem ismerik el a rekordot, akkor sem esnk ktsgbe. Hivatalos elismers nlkl is tudjuk, hogy mi fztk a vilg legnagyobb halszlevt - mondta az nnepsg egyik szervezje, Boris Keber.

Belgrdban, Podgoricban, jvidken, Krajlevban, Pozsarevcban s mg szmos ms nagyvrosban is tbb ezren tzijtkkal s petrdadurrogtatssal kszntttk a pravoszlv j esztendt, szlt a zene, felszolgltk a hagyomnyos szerb italt, a rakijt.

Belgrdban a sokasg a Szent Szva szkesegyhz eltt vrta jflkor az ortodox j v bekszntt. A szkesegyhz kt tornyban nemrg elhelyezett 49 j harang hangjt elnmtotta a petrdk robbansa, az utcai trombitsok hada s az autk egytt megszlal riaszti.

Podgoricban az j esztend megnneplsbe is beleszlt a politika: az Egytt Jugoszlvirt Belgrd-prti szvetsg hvei a Szent Gyrgy templom eltti tren nnepeltek zeneszval s tzijtkkal, jugoszlv zszlkat lengettek, jugoszlv s koszovi dalokat nekeltek. A templomnl Slobodan Milosevicet, Radovan Karadzicot s Ratko Mladicot brzol posztereket osztogattak. A tntetsszer nneplsen megjelentek a jugoszlv szvetsg mellett kill prttmrls vezeti.

A Jugoszlvia-prtiak eredetileg Podgorica ftern akartak nnepelni, de ugyanott akarta ksznteni az ortodox j vet az ellentborral, a fggetlensgre trekvkkel rokonszenvez zenszek s mvszek egyeslete, ezrt tartva az incidensektl a rendrsg mindenkit kitiltott a ftrrl.


Franciaorszgban megkezdik a vilg legnagyobb utasszllt cenjrjnak ptst     

Saint-Nazaire, 2002. janur 14. (MTI) - A nyugat-franciaorszgi Saint-Nazare-ban, a vilg legnagyobb utasszllthaj-gyrban szerdn megkezdik a vilg legnagyobb cenjrja, a "Queen Mary 2." ptst. A hosszban 344,4 mteres, 72 mter magas, 150 ezer tonna sszsly haj impozns mreteivel maga mg fogja utastja az eddigi legnagyobbat, a Voyager of the Seas-t.

Az rismegrendels a brit-amerikai Cunard hajzsi vllalattl rkezett, amely az lomhajval a tengeri hajzs letnt korszaknak romantikjt akarja felleszteni.

A 750 milli dollrba kerl cenjrn 21 fedlzet kabinjai s 1250 fnyi szemlyzet szolgljk majd a 2600 utas knyelmt. A Queen Mary 2 tbb mint hrom vtizede az els haj, amelyet ismt kifejezetten az Atlanti-cen tszelsre ptenek, arra, hogy anyakiktjbl, Southamptonbl New Yorkba hajzzon. Atlanti trjn akr 30 csomnyi (rnknt 30 tengeri mrfld, azaz 55 km/h) sebessget is kpes lesz elrni. A Queen Mary 2 bels berendezse a nosztalgia jegyben art deco stlusban kszl. A minta a Quenn Elizabeth 2, amely jelenleg az egyetlen utasszllt haj, amely nyron menetrendszeren szeli t az Atlanti-cent. A Queen Elizabeth 2-n egy szemly szmra a norml lakosztly napidja 1300, a Queen-Suite (kirlyni lakosztly) pedig 6400 eur.

Az cenjr legksbb kt v mlva kihajzik a francia hajpt dokkbl s eldje, a Queen Mary nyomdokaiba lp, amelyet tbb mint harmincvi szolglat s ezret meghalad szm atlanti tkels utn 1967-ben vontak ki a forgalombl. Mivel a tengerek j kirlynje is brit illetsg lesz, ezrt a francia hajptknek vigyzniuk kell a brit protokoll betartsra: gy pldul a haj nevben a kettes csak arab szmmal szerepelhet, mivel a rmai kettes szigoran a hromszz ve elhunyt II. Mria kirlynnek (Queen Mary II.) van fenntartva, s az arab-rmai szmcsere felsgsrtsnek minslne.


Srissza nmet frfiak, srkerl nk     

Mnchen, 2002. janur 14. (MTI) - Nmetorszgban minden harmadik frfi rendszeresen fogyaszt srt. Ez a nem tl meglep eredmnye egy 2516 - 14 vnl idsebb - szemly krben vgzett felmrsnek, amelyrl legjabb szmban szmolt be az Apotheken Umschau cm gygyszersz szaklap.

Ezzel szemben csupn minden huszadik n (a megkrdezettek mindssze 4,3 szzalka) nyl rendszeresen a srskancs utn. A frfiak dohnyzs tern is messze eltte jrnak a nknek - 35,7 szzalkkal 20,6 szzalk ellenben.

Vgl a felmrs tansga szerint a frfiak 5,6 szzalka fogyaszt rendszeresen "kemny" (vagyis nagy szesztartalm) alkoholt.


Rgbor     

Szul, 2002. janur 14. (MTI) - Rgbort fejlesztett ki egy dl-koreai italgyrt. A rizsbl kszlt kocsonys "itka" llaga valahol a rggumi s a gumicukor kztt van, gy gumibornak is nevezhet.

Az jdonsgnak szmt rgital nagy elnye, hogy nem mlhet ki, s immr nem csak leihatja, hanem le is eheti magt brki a srga fldig. Ez az jdonsg azonban mg nem kaphat se kocsmban, se boltban. Egyelre a fogyaszti ignyeket tanulmnyozza a cg, de janur vgig mindenkppen dnt a szilrd halmazllapot rgbor sorsrl - jelentettk a hrgynksgek.


Mikor legyen az eskv ?     

Bcs, 2002. janur 15. (MTI-Panorma) - Ausztriban idn februr 2-ra, 20-ra s 22-re klnsen nagy a tolongs az ifj prok krben: vlheten azrt akarjk nagyon sokan e napon kimondani a boldogt igent, mert ezt mg a legrosszabb memrival megldottak sem egyknnyen felejtik el.

gy volt az 1999. IX. h 9-n is, m most az a bkken, hogy az anyaknyvi hivatalok februr 2-n, lvn ez szombati nap, tlnyomrszt zrva tartanak: Bcsben pldul egyetlen belvrosi anyaknyvi hivatal tart nyitva, s ott reggel 8-tl 13.15-ig ppen csak hsz prt tudnak sszeadni. Ehhez is tbb anyaknyv-vezet lesz munkban, mert egy nem brn a tempt.

Februr 22-e pntek, s ekkor csak dlig mkdnek az anyaknyvi hivatalok, br akadt, ahol a szoksos 11.20-ig tart esketst meghosszabbtottk 14.00-ig, de mr gy sincs hely. Februr 20. viszont szerda, s gy mg taln foglalhat idpontot magnak, aki igyekszik s ragaszkodik a bvs dtumokhoz.

Ms a helyzet a templomokban: a legkedveltebb templomokban is bven akad mg lehetsg februr 2-n, 20-n s 22-n. Ha azonban ezek is elfogynak, mr csak a klnleges helysznek maradnak, ezek azonban nagyobb beruhzst ignyelnek. Egy szervezet mintegy kt s fl ve knlja a klnleges eskvk lehetsgt: lehet eskdni a schnbrunni kastlyban, a kastly parkjban lv lepkehzban, vagy ppensggel a Belvedere kastlyban lv kptrban, de a bcsi villamos-mzeum fttt szzadforduls szerelvnyeiben is. Kiesik viszont az egybknt kaphat helysznek kzl a bcsi riskerk, amely csak mrcius 1-n nylik meg jra, no meg a Hofburgban lv Radetzky-appartment, ahol februr 2-n blt rendeznek.

Az ilyen helyeken rendezett eskvk 16-40 ezer schillinges kltsggel terhelik meg az ifj prt, vagy a nszszlket, de akad ennl drgbb megolds is: a Hofburg nhny ve kigett szrnynak nagyterme mr 240 ezer schillingrt kaphat, igaz, ebben mg nincs benne az ad.

Bizonyra lesznek teht - klnsen a hzassg rvtl mg idegenkedk kztt -, akik majd inkbb vrnak mg egy kicsit, pldul 2003. mrcius 3-ig, vagy netn 2004. prilis 4-ig, s gy tovbb, feltve persze, hogy a partner is gy gondolja.


A pnikbetegsg oka szervi baj ?     

Bcs, 2002. janur 15. (MTI-Panorma) - Egy osztrk orvos kimutatta, hogy egy-egy ember fls vagy nem fls volta egyrtelmen sszefggsbe hozhat az agyban lv bizonyos szerotonin-receptorok srsgvel. Ha a felismers - amely mg tovbbi bizonytsra szorul - helytllnak bizonyul, az annyit jelent, hogy a klnbz fbik, flelmek, kztk pldul az gynevezett pnikbetegsg, szervi okokra vezethetk vissza.

Dr. Johannes Tauscher, a bcsi egyetem pszichitriai klinikjnak orvosa az gynevezett pozitron-emisszis tomogrffal (PET) kvette nyomon az agy anyagcsere-folyamatait gy, hogy radioaktivitssal jelzett molekulkat adott be injekciban a ksrleti alanyoknak, s azutn a PET segtsgvel megfigyelte, hogyan ktdnek ezek a receptorokhoz.

Elmondta: eddig is ismert volt, hogy a pszichikai folyamatok sorn jelents szerepe van azoknak az anyagoknak, amelyek az idegekben az ingereket tovbbtjk, s ez vonatkozik az anyagok felfogsra szolgl receptorokra is. Ma mr a gyakorlatban is olyan ksztmnyekkel gygytjk a depressziban szenvedket, amelyek az idegsejtek kztt nvelik a szerotonin koncentrcijt. A msik fontos ilyen anyag a szervezetben a dopamin, amelynek hinya pldul a Parkinson-krt okozza.

Tauscher s munkatrsai tizenkilenc - 22 s 53 ves kor kztti - ksrleti szemlynl krdvvel tjkozdtak arrl, mennyire hajlamosak az illetk a klnbz flelmekre, majd a befecskendezett molekulk s a PET segtsgvel megszmoltk az illetk szerotonin-receptorait. Az vek, illetve a szmllsi adatok sszevetsbl kiderlt: minl kevesebb a szerotonin-receptor az agyban, annl nagyobb a hajlam a flelmekre.

Az osztrk orvos szerint ez biolgiai magyarzattal szolglhat a flelembetegsgekre, a fbikra s a pnikrohamokra, arra utal, hogy e bajok szervi eredetek lehetnek.

Az orvos kijelentette: A PET segtsgvel a jelek szerint sikerl feltrni az agyban bizonyos pszichitriai megbetegedsek okait, s a tudomnyos eredmnyek fontos kvetkezmnyekkel jrhatnak a terpik, illetve jobb gygyszerek kidolgozsban.

Tauscher most arra kszl, hogy a kanadai tanulmnytja sorn nyert felismersek alapjn bcsi klinikjn kiterjedtebb ksrleteket folytasson.


Vakvezet kutya krptlsul egy pcsi kisfinak     

Pcs, 2002. janur 15. (MTI) - Vakvezetsre kikpezhet thnapos labrador hm kutyaklykkel vigasztalta meg a Karasica-vlgyi Vadsztrsasg a tzves vilgtalan pcsi Kiss Zoltnt, miutn a kisfi elz kutyjt a trsasg egyik vadsza leltte. A klykkutyt kedden adta t a Kiss csaldnak a vadsztrsasg elnke, Pusztai Jnos a Baranya megyei Husztt kzsgben.

Zolika napokig siratta elz kutyjt, melyet a csald hzilag kpzett ki a vilgtalan kisfi vezetsre.

A htves kaukzusi juhsz a csald msik hzrzjvel, egy nmet juhsszal egytt szktt ki a nyitva felejtett kertskapun a hzbl, hogy rkkat hajtson az erdben, s a vadsz kbor jszgnak vlte, s mindkt ebet leltte.

A vadsztrsasg az esetrl rteslve felajnlotta, hogy krptlsul vakvezetsre kikpezhet kutyaklykt adomnyoz a pcsi kisfinak. Zolika mr megismerkedsk napjn sszebartkozott j ngylb trsval, melyet az Olivr cm gyermekfilm egyik kutya-szerepljrl De Soto-nak nevezett el; gy hvtk a rgi kutyjt is.


Tizentezer ves rozsdamentes t     

Belgrd, 2002. janur 16. (MTI) - Lehetsges, hogy mr 15 ezer vvel ezeltt is gyrtott az emberisg rozsdamentes aclt, egy amatr rgsz ugyanis fl mteres rozsdamentes acltt tallt a dl-szerbiai Leszkovac kzelben.

Ez az eddig ismert legrgibb ilyen anyag trgy, az 50 centimter hossz t akr 15 ezer esztends is lehet. A lelet Hiszar kzsgben kerlt felsznre, ahol mr hosszabb ideje folynak satsok kelta s mg rgebbi teleplsek feltrsra.

A t tnyleges kornak megllaptshoz mg tovbbi vizsglatok szksgesek - jelentettk a hrgynksgek.


Mondd meg, min nevetsz, megmondom, ki vagy     

London, 2002. janur 16. (MTI) - Madarat tollrl, embert kedvenc viccrl - ez lehet a mottja Richard Wisemannak, a hertfordshire-i egyetem professzornak. A brit tuds ugyanis a viccek rtkelsn keresztl kutatja az emberek pszichjt.

Wiseman www.Laughlab.co.uk domain-nven nyitott az interneten weboldalt, amelyre a vllalkoz kedvek bekldhetnek egy-egy viccet, ugyanakkor jelezhetik, hogy a mr feltettek kzl melyiket talltk szrakoztatnak, melyiket nem.

Eddig hetven orszgbl tbb mint szzezren ltogattk meg honlapjt s ennek alapjn a professzor rszeredm

 
naptr
2025. Jlius
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
szmll
Induls: 2005-01-08
 
ra
 
linkek
 
G-mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
cpika

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
IDJRS ELREJELZS
Idjrs elrejelzs
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.