A Wikipdibl, a szabad lexikonbl.
A hzigalamb ms nven parlagi galamb vagy rviden galamb (Columba livia domestica) a galambflk (Columbidae) csaldjba tartoz madrfaj hziastott alfaja. se valsznleg a Fldkzi-tenger mellkn prosan l, monogm szirti galamb (Columba livia).
A hziasts a rgszeti leletek tansga szerint mintegy 4-6 ezer vvel ezeltt ment vgbe, a tyk, a ld s a teve hziastsval kb. egy idben. Mr a Biblia nv szerint emlti a galambot, mint ldozati llatot (Mzes III. knyve, I. 14.) Az asszrok s a szriaiak szent llatknt vittk magukkal (i.e. 430-354) Athnbe. A hinduk a szerelem istent, Kamadevt brzoltk galamb alakjban. A grgk rvn jut el a korabeli Rmba, s a keresztny vallsban is szerephez jut: a Szentllek galamb alakot lt. ltalnos szimblumknt az eurpai kultrban a bke s a boldogsg jelkpe. Arisztotelsz Az llatok trtnete c. munkjban is oldalakat szentel a galamboknak, s szmos fajtt emlt.
- fej,
- nyak,
- trzs,
- farok,
- vgtagok.
A testhez viszonytott kicsiny v. nagy fej a nyakon l. Jellemz rsze a homlok, amely lehet:
- lapos, keskeny s egyenes vonalban emelked (berlini hosszcsr),
- egyenes vonalban meredeken emelked (budapesti rvidcsr),
- meredek, vben domborod (almond kering),
- alacsony (bcskai kering),
- magas (turbit) v.
- szles (keleti sirlykk).
A fejtet leggyakrabban enyhe vben domborod, de elfordul egyenes vonal fejtet is, st, pl. a szarka keringnl horpadt vonal. A tark ltalban szablyos vben lekerektett. Viszont a bcsi rvidcsrnl kvetelmny a szgletes tark. A berlini hosszcsrnl pedig elvrs a tomptott hegyben kifut tark. A fej oldalnzetbl lehet
- ngyszgletes (budapesti, rvidcsr),
- trapz alak (budapesti magasrpt deres),
- a csr irnyba nyjtott hromszg alak (berlini hosszcsr kering),
- kr alak (sirlykk),
- ellipszis alak (turbit sirlyka).
A fej fellrl nzve lehet
- kr alak (sirlyka),
- ngyzet alak (budapesti dszglys),
- krte alak (szarka kering),
- ellipszis alak (antwerpeni dszposta).
A hzigalamb magev, s mint ilyen, azoknak a sajtossgait mutatja. Oldalt tallhat az arci rsz v. pofa, a halntk s a szem. A szem s a csrt kztti rsz neve zabla v. kantr. Az llkapocscsontokat itt is szaru bortja, gy alakul ki a csr, melynek alakja, szne s nagysga fajtnknt rendkvl vltozatos lehet:
- 1/a. egyenes (parlagi galamb),
- 1/b. hajltott (nrnbergi bagdetta),
- 1/c. vkony (danzingi kering),
- 1/d. vastag (nmet dszposta),
- 1/e. r alak (stralsundi kering),
- 1/f. k alak (indus);
- 2/a. a tollazat sznvel harmonizl,
- 2/b. vilgos tollazat ellenre stt csr v.
- 2/c. fnyes fekete tollazat ellenre vilgos csr;
- 3/a. hossz, mint a francia bagdettnl,
- 3/b. kzepes mret, mint a komromi buknl,
- 3/c. rvid, mint a sirlykknl.
Valamennyi fajta csre alkalmas a legaprbb magvak kivlogatsra, felvtelre, a zsenge nvnyi hajtsok csipegetsre s a nvnykezdemnyeknek a talajbl val kihziglsra. A galamb a csr szln a tapint idegvgzdsek segtsgvel ismerkedik a korbban mg nem fogyasztott magvakkal, s dnti el, hogy le fogja nyelni v. sem. A kmiai zeknek semmi jelentsge nincs a tpllkozsba. A csr fels kva kzeptl a tbb kevsb elvkonyod s lefel hajl hegyig hzdik a csrgerinc v. csrorom. A hzigalambnl az als csrkva valamelyest kisebb a felsnl, esetleg egyez nagysg. A fels kva tvnek kt oldaln helyezkedik el egy-egy orrnyls. Ezekre viaszhrtya v. orr-, ill csrdudor borul. A viaszhrtya nagysga, alakja s szne a fajtra jellemz.
A nyak a fejet kti ssze a testtel. Ells oldaln tallhat az ll, a torok s a begy. Htuls oldaln van a tark s a nyak le. Esetenknt a fajtra jellemzen van jelentsge a nyakoldalnak is. A nyak hosszsga, vastagsga, tartsa, st, esetenknt a mozgsa is a fajtra jellemz. Hossz nyaka van pl. az angol begyesnek, ezzel szemben a dragon nyaka rvid. A parlagi, a mezei s a sznes fajtk kzphossz nyakak. Vastag a magyar begyes, vkony a szarka kering nyaka. A mezei fajtknl a nyak lt. kzepes vastagsg. A pvagalambok vben htra hajl, a keringk egyenes s fggleges tarts. Az elbbieknl gyakran sajtossg a fej rezgse.
A trzs v. trzs ramvonalas, kzelten hengeres, knny, megfelel a repl letmdnak. Beszlnk a galamb trzsnek als rszrl, ami alatt a begytl a farokig tart als vet – teht a mellet, a hasat s a lgykrszt – kell rteni. A fels v. hti rsz rtelemszeren a nyakl tvtl a farokig tart. Felleli a kt szrny kztt lelhet htat s derekat. A trzs egyes rszeinek hossza, egymshoz viszonytott arnya szintn a fajtkra jellemz. Pl. a ht lehet
- egyenes, mint a mezei fajtknl,
- dombor, mint a spanyol begyesek v.
- homor, mint a lg szrny, emelt fark fajtknl.
A ht skja is elhelyezkedhet tbbflekppen. Lehet:
- vzszintes (dobosoknl),
- enyhn lejt (keringkn),
- meredeken lejt (hosszlb begyesek).
Ezen tl beszlhetnk szles s keskeny htrl. Utbbira j plda a brnni begyes, az elbbire a strasszer.
A mell lehet
- szles (king) v. keskeny (angol begyes), ill.
- vzszintes (rmai galamb) v. emelt tarts (hosszlb begyeseknl).
A farok a kormnytollak sszessge, hozzrtve a farkfedket s a faroktmaszt tollakat, melyek a farkcsigolyk s a farcskcsont alapjn elhelyezked izmokon, ill. zsrprnkon lnek. A kormnytollak szma rendszerint 12, de fajtnknt lehet ettl eltr szm, akr 42 is. Ez, mint ahogyan a tartsuk, gy a szlessgk, az alakjuk s a mretk is fgg a fajtajellegtl. Pl. a farok tartsa lehet:
- a ht vonalt trsmentes egyenesben kvet,
- a trzs tengelyvel tompaszget bezr
- v. lg.
A tykgalambok farka kimondottan rvid, viszont a lgszrny keringk hossz. A danzingi keringk farktollai szlesek, jl zrdnak, a bukaresti lgszrny keringnl viszont flig nyitottak. Ezzel szemben a pvagalambnl a kormnytollak tnyr alakban helyezkednek el.
A vgtagok a trzsrl erednek. A mellsk a szrnyak, a htsk a lbak. A szrny a repls szolglatban ll klns kpzdmny. A galamb a szrnyval msodpercenknt 5-8 csapsra kpes, s ezzel 8-9 mter halads rhet el. A postagalambok ezt a teljestmnyt messze fellmljk (18-22 m/sec). A szrny vzt csontok, a rugalmas, zrt fellett pedig a tollak alkotjk. A repls szempontjbl az n. eveztollak a legfontosabbak. Kvlrl befel haladva elbb az
- elsrend, beljebb a
- msodrend s vgl a
- harmadrend evezket talljuk.
Az utbbiak vlltollak nven is ismertek. Az evezk tvt a szrnyfedk takarjk. Nagysg szerint ezek nagy-, kzp- s kis szrnyfedk lehetnek. A nagy szrnyfedk szma mindig megegyezik az evezk szmval. A szrny mell fel nz als szeglyt mells szrnylnek nevezzk, ez esetenknt a mell tollaival fedett. A szrny ells hajlsa a szrnybb. A szrny simulhat szorosan a testhez v. lghat. Lehet
- hossz v. rvid, ill.
- keskeny v. szles.
A lb a combcsont fels fejvel zesl a trzshz, s a comb ltalban nem ll ki lthat mdon a testbl. A konyhanyelv a valdi combot fels combknt tartja nyilvn. A combhoz csatlakozik a lbszr (sokan ezt vlik a combnak), amely a fajtra jellemzen lehet jl elklnl v. a hasi tollazat ltal fedett. A csd vkony, de a hossza a lbszr hossztl fggen szintn a fajtajelleg szerint alakul. A csd s a lbszr egyttes hossza szerint lehet beszlni
- hosszlb (angol begyes),
- kzphossz lb (keleti perg), v.
- rvidlb (krsi kering) fajtkrl.
A kt lbszr, ill. a csdk egymstl val tvolsga szerint megklnbztethetnk
- tg
- kzepesen tg
- s szk lbllst.
Szembl nzve a kt lb prhuzamos. Ha terpesztett a tarts, akkor X, ha a kt lb kifel hajl, akkor pedig O lbrl beszlnk. Amikor a csd s a lbszr trsmentes vonalban folytatdik, akkor ez hibs, n. botlb, mert normlis esetben egymssal tompaszget kell bezrniuk. Ha ez a szg a kvnatosnl kisebb, akkor n. rogyott lbbal llunk szemben. A galambok ngy ujjbl hrom elre ll. Ritkn elfordul rajtuk szhrtyra emlkeztet brred, amely hibnak szmt. Az ujjak a csdhz hasonlan lehetnek tollal fedettek v. simk. A galamb a lbait vltva emelve lpeget, kzben a fejvel temesen blogat. A jrst tipegsnek nevezzk.
A vrmrsklet s az anyagcsere lnk, amibl a nagyobb tpllkigny s a gyorsabb blmkds addik. A viszonylag rvidebb tpcsatorna kvetkeztben az emszts hatkonysga cskken, mibl addan a galambok a tpllsra ignyesebbek, mind fehrjt, mind energit bven felvesznek. A nyersrostban gazdag, nehezen emszthet magvakat, mint a zab s az rpa nem is szeretik, viszont szvesen fogyasztanak olajos magvakat s hvelyes szemtermseket. Tekintve, hogy epehlyagjuk nincs, a mj epetermelse folyamatos s jl alkalmazkodik a fogyasztott takarmny emsztsnek epeignyhez. Msik sajtossguk, hogy hinyzik a pros vakbelk, aminek nincs klnsebb hatsa az emsztsre, mert a madaraknl a vakbl feladata a vesbl kilp vizelet vztartalmnak visszaforgatsa a szervezetbe, tovbb a blsr besrtse.
A nyelv elszarusodott laphmmal van bortva, s a szerepe jformn a nyelsre korltozdik. A hzigalambnak az emlsknl sokkal kevesebb zlelbimbja van, legfeljebb 30-50, mint a hzityknak, de azoknl itt 3-5-szr tbb idegvgzdst tallunk.
A ragyog szem ltal biztostott ltsa irigylsre mlt. Mr 2 m tvolsgbl megltja a tpllkt, felismeri a legaprbb magvakat is.
A szemet szemgyr veszi krl, amely nagysga, szne, fellete szintn a fajtra jellemz. A sznes galamboknl a szemgyr rendszerint keskeny s alig rzkelhet. A keringk ltalban ktsoros, a fellete sima. Az orrdudoros fajtknl a szemgyr rendszerint szles, de lehet sima v. bibircses. A szemgyr szne tbbnyire a tollazattal harmonizl:
- pergamenszn,
- srga,
- vrhenyes,
- piros,
- kkesszrke
- v. palaszrke.
A szem kzponti rsze a szivrvnyhrtya szintn fajtaspecifikus. A kzepn helyezkedik el a fekete pupilla v. szembogr.
Tpllkozskor a galambok vlasztsban a mag alakjnak s felleti ltvnynak van alapvet jelentsge. A galambok a gmbly v. ovlis s sima fellet magvakat rszestik elnybe. Az rpt csak hosszas szoktats utn fogadjk el, a zabot mg nehezebben. Viszont hntolva mindkt magflesget felveszik. A rozstl is idegenkednek. A magvak szne tekintetben nem annyira vlogatsak, mint a baromfiflk: nem idegenkednek sem a szrke, sem a szrksbarna sem a fekete v. tarka magvaktl, gy felszedik a bkknyt s a babot is. A fikanevels idszakban klnsen kedvelik az apr magvakat, mint a kles, cirok, pohnka, repce, lenmag, bkkny, bors. Ennek az az oka, hogy etetskor a begybl az apr magvakat knnyebb felklendezni.
Emltst rdemel, hogy a szemes takarmnyok palettjrl btrabban vesznek, mint a baromfiflk, s kevsb rzkenyek az antinutritiv hats anyagokra, mint a csillagfrt s a szegletes lednek alkaloidja v. a bkkny, a repce s a konkoly glikozidi, a bab s a lbab antitripszin hats anyagai, valamint a cirok s a tlgy, ill. a bkk tanninjval szemben. A mag mretvel kapcsolatban nincs akadly, mindent el tudnak fogyasztani, ami befr a szjukba. Az rlemnyeket nem igazn kedvelik, ha nincs vlasztsuk, akkor elfogadjk, de sokat pocskolnak belle. A dercs takarmnyt lgyelesgknt fogyasztjk, ha azt megnedvestjk. A granultumokat is knnyen megszokjk.
Tpllkt szinte kizrlag a kultrnvnyek s a gyomok szemtermse kpezi. A gyomorvizsglatok tansga szerint rovarokat, frgeket a mezz madarak sem fogyasztanak, de apr csigkat felvesznek, amelyek a zza funkcijt segtik, s ennek a galamb mszelltsban is jut szerep. Ezen tl nvnyek zsenge hajtsait is ignylik, minek folytn a csapatostl a friss vetsen megjelen galambok komoly krt okozhatnak.
A kicsik – kelsktl 28-35 napos korukig fikk, 28-50 napos korukig a ksbbi hasznosts szerint vgfikk v. 4,5-5 hnapos korukig tenysznvendkek) – csipognak, a kifejlett, vagyis ivarrett galambok turbkolnak, dobolnak. A galambok r hangok nlkli hangjt pedig bgsnak nevezzk.
Az ivarrs lt. 4,5-5 hnapos korban kvetkezik be, de a galambot 7-8 hnapos kora eltt nem tancsos tenysztsbe fogni. Ugyanis ekkorra rhetik el a tenysztrettsget.
A hsa rendkvl rtkes llati fehrje (galambhs), a 28-30 napos fiatalok mr vghatak. A galambhs a betegek dits, erst trendjbe illeszthet, ezrt a hzigalamb szmos fajtjt gazdasgi llatknt tartjk.
Rengeteg fajtt tenysztettek ki, ezek egy rsze extenzv tartsra alkalmas. A kifejlett llatok maguk megkeresik a mezn a tpllkukat: strasszer, posta, mezei, parlagi, lengyel hiz, kburgi pacsirta. Msok csak intenzv tarts mellett hozzk a kiemelked teljestmnyeket. Ezek az intenzv fajtk vente 12-14 fiatalt nevelnek fel. A vlasztskori, 30 napos fikk, mint a king (kirlygalamb), a texn, az ris posta v. a corneau elrhetik az 55-65 dekagrammot. Ms hzigalamb-fajtkat sport cljra (pergk, postk, klf. rpgalambok) tartunk. Hrvivknt mr Salamon kirly (i. e. 1000) is alkalmazta a mai postk eldeit. s vannak, amelyeket csupn dszgalambnak tartanak. E fajtk mestersges rendezse sorn lt. 10 fajtacsoportot lltanak fel:
- alakgalambok,
- begyes galambok,
- dobos galambok,
- kering galambok,
- krt csattog galambok,
- orrdudoros galambok,
- sirlyka galambok,
- sznes v. mezei galambok,
- tollszerkezetes galambok,
- tykgalambok.
Keresztezst a szirti galambbal nem tekinthetjk fajhibridizcinak, hiszen a C. livia valamennyi hzigalamb fajtnak a kzs se. Viszont tbb vadon l galambfajjal ismertek a hibridjei: kkgalambbal, pikkelyesnyak galambbal, picazurgalambbal, hgalambbal, rvs galambbal, vrs galambbal, keleti gerlegalambbal, kacag gerlvel s vrsszem galambbal.
[szerkeszts] Vdett galambfajtink
- Alfldi buga galamb,
- Alfldi (krsi) kering,
- Bcskai hosszcsr kering,
- Bajai kering,
- Budapesti bbic,
- Budapesti magasrpt csapos kering,
- Budapesti magasrpt kering,
- Budapesti rvidcsr,
- Budapesti tollaslb glys,
- Budapesti tkrs,
- Cegldi rvidcsr szvht,
- Csepeli magasrpt hfehr kering,
- Debreceni perg
- Dl-Bcskai kering,
- Egri kk kering,
- Hdmezvsrhelyi ernyszem kering,
- Kecskemti kering,
- Kiskunflegyhzi kering,
- Kiskunflegyhzi simafej kering,
- Komromi buk,
- Magasrpt magyar deres,
- Magyar begyes,
- Magyar csirkegalamb,
- Magyar dszposta,
- Magyar ris galamb,
- Magyar szarkakering,
- Maki magasszll kering,
- Miskolci kering,
- Monori kering,
- Szegedi magasszll,
- Szkesfehrvri buk,
- Szolnoki bagdetta,
- Szolnoki kering,
- Szovti kk