Lersa Hossza: 15 cm. Alapszne zld, hasa srgsabb, vilgosabb rnyalat, feje fak olajzld, homloka, pofatjka, s torka lnk narancsvrs, tarkja kiss vrses. Szrnya 9,5 cm-es, az evezk sttebb zldek, az als szrnyfedi kkek s zldek. Farka 4,5 cm-es farcskja s fels farkfedi kkes rnyalatak. Ezt akkor j tudnunk, ha meg akarjuk klnbztetni a nla ugyan kisebb, de hasonl sznezet Agapornis lilianae- tl, mert ennek a fajnak a derktja s a fels farkfed tollai srga sznek. risze sttbarna, szeme krl feltn fehr gyr lthat; korallvrs csre 1,7cm-es; lba szrks- hsszn. A fiatalok sznei kevsb lnkek, csrk fels kvjn fekets nyomok lthatk.
lhely, letmd Hazja szak- Tanznia a Viktria- t dli partsvja. 1100-1700m magassg, fves- fs fennskon l, kis csapatokban. Ahol bven akad ennival, akr 100 madr is sszeverdik. Magvakat, bogykat fogyaszt, idnknt megltogatja a gabona- s kukoricatblkat is. Rpte gyors s irnytart. Tbbnyire mjus- jlius kztt, alkalmasint kolniban, faregekben (plmafk) klt, fszekalja hrom- ngy tojs, a fszekanyagot a toj a csrben hordja, a kotlsi id 23 nap, a kireplsi id 38 nap.
Tartsa A megfigyel szmra nagyon szimpatikus dolog, hogy ezeknek a kis papagjoknak a prjai milyen szorosan sszetartanak. Nagyobb kzssgben (nyugalmasabb idszakban) az egyes prok szorosan egyms mellett ldglnek, s egymst tollsszk, vagy pihennek. Ha a pr egyik tagja elrepl, a msik azonnal kveti; nmet s angol nevk is erre a szoros kapcsolatra utal: Unzertrennliche- "elvlaszthatatlanok", Lovebird - "szerelmes madarak". Emiatt szerintem kegyetlensg egymagukban tartani ket. Legalbb egy prt, vagy kisebb kzssget helyezznk el egytt. Tarthatk kalitkban s volierben egyarnt. A kalitka kvnatos mrete egy pr madr esetn:80*40*50 cm. Ekkora kalitkban bven elegend kt lplca. Egy nagyobb volierben tbb prt is elhelyezhetnk egytt; arra azonban gyelni kell, hogy a szomszdos rpdket dupla drtfonat vlaszza el egymstl, s a kalitkk rcsai se rintkezzenek, mert a legtbb papagjnak megvan az a rossz szoksa, hogy a drton keresztl is veszekedik egymssal. Ilyenkor egyms lbban, fleg lbujjaiban tehetnek nagy krt. Nagyon intelligens llatok, ezt messzemenen figyelembe kell venni az elhelyezskkor! A kalitkk ajtainak, odfedlnek, s brmely nylsnak tkletesen kell zrnia. Ha a ketreckn van olyan gyenge pont, aminek a segtsgvel kijuthatnak( vagy be), s az olyan akadlyt jelent a szmukra, amivel fizikailag elbrnak; akkor gy vehetjk, hogy mr kint is vannak, mert abban biztosak lehetnk, hogy szellemileg megbirkznak vele. Ms papagjokkal nem frnek meg, legfeljebb a legkzelebbi rokon, fehr szemgyrs fajokkal rdemes egytt elhelyezni. Az Agapornisok ltalban edzett madarak, egszsgesen tpllva, s j kondciban tartva jl trik az idjrs viszontagsgait. tmenetileg alacsonyabb hmrskletet is elviselnek, de ajnlatos ket fagymentes helyen teleltetni. Nagyon lnyeges, hogy a madarakat mind rpds, mind kalitks elhelyezs esetn, mg egy kls drthl is vdje a klvilgtl! Rettent elkesert, elszomort, dht...... dolog ha az jszaka folyamn valamilyen kisragadoz, vrfrdt rendez anlkl is, hogy bejutna a rpdbe.. A szimpla rcson kapaszkodva alv (vagy a zaklatstl sttben felriadt s a rcsoknak verd llatokat risi szakrtelemmel csonktjk meg a drton keresztl (a baglyok!, nyestek, menytek, patknyok, macskk). Szomor tapasztalataim vannak a kls drtfonat felhelyezsnek halogatsa kapcsn. A meglv drtot leszereltem, de nem azonnal tettem fel helyette msikat, s pr jszaka leforgsa alatt tbb hullmos s nimfa esett ldozatul. ltalban a madarak lbt kapjk el s odarntjk a rcshoz. Ha ez sikerl, szegny llat mr nem menekl. Egy szegny nimfa egyik lbt csaknem tben letpte valami, de a hatalmas sokk s vrvesztesg dacra is letben maradt. Fl lbbal is boldogult ugyan, de mindig bntott a lelkiismeret, amikor csak rnztem. St mg a dupla drt ellenre is lehetnek vesztesgek a zaklatsbl ered stressz miatt.
Takarmnyozs Minden Agapornis, meglehetsen sokat eszik, ezrt jl kell tartani ket, nem kell flni, hogy elhznak. Szraz magvak: kles, zab, napraforg, csumz, fnymag, s kevs kendermag, sok zldelesg, s gymlcs. Csrztatott, vagy flrett llapot gabona magvak, tejes rsben lv kukoricacsvek. Nagy lvezettel rgjk, (inkbb "szecskzzk") mindenfle gymlcsfa- fzfa gait. Fikanevelshez mindenkppen ajnlatos lgyelesget biztostani.
Tenyszts A Fischer trpepapagj- sajt tapasztalatom alapjn is- knnyen klt. lland hmrsklet mellett brmely vszakban klthet. A hullmos papagj odja megfelel a szmra- aminek mrete a klnfle irodalmakban eltr. Szerintem kell a 17*17cm -es alapterlet, s a 25cm- es magassg, 4 -5 cm- es rpnyls, mivel fogsgban nem tl ritkk a 6-7 fikt szmll fszekaljak. A legjobb eredmnyt akkor rhetjk el, ha minden prt kln kltetnk. Megfelel nagysg rpde esetn, tbb pr is klthet egytt - un. kolniban. Kisebb- nagyobb nzeteltrsek elfordulnak, amg a prok kialakulnak, s odt foglalnak; de ha ez megtrtnt, akkor a klts ltalban mr nyugalomban lezajlik. Ha akad egy- kt kteked madr, nem rdemes ksrletezni, inkbb el kell tvoltani ket a kzssgbl. A trsas viselkeds nagyon fgg a madarak egyedi tulajdonsgtl- jellemtl, ezrt nehz pontosan megmondani mekkora helyet kell biztostani adott szm prnak a kolniban. Szakirodalmi adatok szerint kolnis klts esetn ajnlatos minden prra kt odt szmtani. Az Agapornisok- eltren a legtbb papagjtl- fszkket nvnyi rostokkal blelik ki. A nemzetsgen bell, a fehrszemgyrs fajok, a rostanyagot a csrkben hordjk a fszekbe, s boltozatos fszket ptenek. A Fischer trpepapagj fszke teljesen kitlti egy hullmos odjt, a bejrata az od teteje alatt nylik s bevezet az od fenekre, annak egyik sarkban lv kamrba, aminek az alja finomra rgott nvnyi rszekkel van blelve. Fszekpt anyagknt legjobban kedvelik fzfa hajtsokat, de ennek hinyban ms fs szr nvny is megfelel. A tojsok szma ltalban 4-6, de elfordulnak 7, vagy annl tbb tojsbl ll fszekaljak is. A kotlsi id:23 nap, a fikk kireplse a 38-42. nap kztt vrhat. A fiatalok szne az regekhez hasonl, csak kicsit fakbb. A kirepls utn a szlk mg 10-12 napig etetik ket. nllv vlsuk utn az regektl kln kell vlasztani a fiatalokat. 8-10 hnapos korukban vedlenek, s ekkor mr ivarrettek, de csak egyves koruk utn hagyjuk klteni ket.
Mutcik
Norml alapsznek: -Norml zld- a faj vadon l egyedeinek eredeti szne. -Kk - a fej grafitszrkbe hajl, az arc piszkosfehr, a csr halvny hspiros, a test vilgoskk, a szrnyak valamivel sttebbek. Ezt a sznt a tollazat fnytrse okozza, nem pedig egy sznanyag jelenlte. A sznvltozat kialakulsnak az oka a sznkevers szablyai szerint, hogy ha a zld alapsznbl (egy adott gn hibs mkdsnek kvetkeztben) eltnik a srga sznanyag (lutein), akkor lthatv vlik egy lnk kk sznrnyalat. Srga+kk=zld. A kk szn a zlddel szemben receszven rkldik. nk: Ezeknek a szneknek egyik rdekessge, hogy ivarhoz kttten rkldnek, a tbbi alapsznhez kpest ( kk s zld) receszvek. -Lutn: a madr egyntet intenzv srga szn, a fejen a narancs maszk ragyogan lnk. Oka stt sznanyag, a melanin teljes hinya, a madrban az egyetlen sznanyag a srga s pirosas sznrnyalatokrt felels lutein. A szem szne a benne lv erekben raml vr szntl piros. -Albn: teljesen festkhinyos a szervezet, a lutein s a melanin hjn a tollazat fehr, a br hssznt, s a szem piros sznt a szvetekben raml vr szne adja. A lutn (melanin termeldse gtolt) + a kk (lutein termeldse gtolt vagy srlt) kombinlsval kialakthat az albn ( mind a lutein, mind a melanin termelse gtolt) vltozat. Az alapszneket mdost faktorok: Ezek a faktorok nemcsak az alapsznekkel, hanem egymssal is kombinlhatk, nagyban megnvelve ezzel a lehetsges sznrnyalatok szmt. Az albbi kpeken csak az alap sznvltozatokat mutatom be. A kombincik egy kln oldalt is megtlthetnnek (pldul: kobaltkk+ pasztell+ tarka mutci egy madrban egyestve) -Ltezik egy faktor, ami sttti az alapsznt. Ha egy faktort rkl a madr akkor kobaltkknek, ha a kettt akkor mlyvnak hvjk. Ugyanez a faktor a zld alapsznt is kt fokozatban sttti. A kobaltkk szn taln nem szorul magyarzatra, az egyik legszebb sznvltozatnak tartom. A mlyva elnevezs a hullmos sznek analgijra kerlt bevezetsre. Itt a trpknl a kk rnyalat gyakorlatilag alig mutatkozik- inkbb a grafitszrkhez ll kzel a valdi szn, annak ellenre, hogy ez a varici is a kk sznsorozat rsze. Nem olyan ltvnyos, mint a kobaltkk, de annak ltrehozshoz a legjobb keresztezsi partner. -> norml kk+ mlyva keresztezs eredmnye 100% kobaltkk lesz. -Pasztell vltozatnl fakul s vilgosodik az alapszn. Fak vilgos-zld s -kk lesz a test szne. Az oka a melanin nev stt sznanyag cskkense, emiatt a fej is gynyr egyszn narancs a zld-, s szinte tiszta fehr a kk- alapszn madarak esetn. A farok s szrnytollak vgei is fak fstszer sznt vesznek fel. Tapasztalatom alapjn dominnsan rkldhet, de biztosan akkor mernm lltani, ha tbb ilyen madarat tenysztenk. -Tarka vltozat: az alapsznben elszrtan vilgos tollak jelennek meg. A kk sznrnyalatoknl fehr, a zldeknl srga a mintzat. |